Emocije i što s njima?
Emocije su dio svakog od nas i imaju važnu ulogu u našim životima. Zamislite da ne osjećate strah kada ugledate opasnu zmiju, biste li pobjegli? Vjerojatno ne bi. Upravo osjećaj straha spasio bi vam život. U prošlosti su nam emocije prvenstveno trebale da preživimo. Danas se naše okruženje promijenilo, ali emocije su ostale iste.
Temeljne emocije
Psiholog Paul Eckman je 1972. godine definirao šest osnovnih emocija koje su zajedničke svim ljudima: strah, gađenje, ljutnja, iznenađenje, sreća i tuga. Te emocije međusobno se isprepliću i stvaraju emocije poput razočaranja, zbunjenosti, ispunjenosti, frustriranosti, anksioznosti. Emocije utječu na naše razmišljanje odnosno subjektivni doživljaj, naše tijelo i ponašanje.
Neke situacije u nama mogu izazvati i istovremeni osjećaj dviju suprotnih emocija. Primjerice, kada dijete kreće u vrtić ili školu može osjećati sreću i uzbuđenje zbog novih prijatelja koje će tamo steći, ali istovremeno može osjećati i tremu i anksioznost zbog toga što ne zna što očekivati i hoće li biti prihvaćeno.
Djeca i njihove emocije
Često se brinemo o tome kakve djeca imaju ocjene, brinu li se o svojoj sobi i stvarima, tko su im prijatelji. Pri tome zaboravljamo na jedno osnovno pitanje – kako se osjeća moje dijete?
Djeca kao i odrasli mogu osjećati snažne i složene emocije, ali još ne znaju kako emocije imenovati i što s njima učiniti. U tome im je potrebna podrška roditelja i odraslih osoba koje će im pomoći da bolje razumiju što im se događa i kako da se nose s preplavljujućim emocijama.
Djeca, emocije i roditelji
Kada primijetite da je vaše dijete pod utjecajem snažne emocije imajte na umu:
Sjetite se da su emocije prirodne
Emocije nisi dobre niti loše, one jednostavno jesu. Neke emocije su ugodne, dok su druge neugodne. One su dio nas i ne možemo ih izbjeći. Zato ne trebamo umanjivati emocije i praviti se da ih nema („Ma nije to ništa“, „Ajde, proći će te, što sad plačeš?“), već naučiti što ćemo s njima kada se one pojave.
Budite tu za dijete
Ostavite što radite, posvetite se razgovoru s djetetom. Slušajte ga. Stvorite sigurno okruženje da dijete zna da vam se uvijek može obratiti kada s vama želi podijeliti svoje emocije. Dopustite mu da si uzme vremena koliko mu je potrebno i dajte mu priliku da samo dođe do rješenja.
Dopustite djetetu da izrazi kako se osjeća
Pustite dijete da plače ako ima potrebu plakati, ostavite ga na miru ako poželi biti samo, dopustite mu da bude ljuto. To je prilika da djetetu pokažete koji su prihvatljivi načini iskazivanja emocija. Primjerice, usmjerite ga da ljutnju izbaci udaranjem u jastuk ili gužvanjem papira. Pomozite mu pronaći prihvatljiv način za izražavanje osjećaja.
Budite uzor djetetu
Djeca uče od svojih roditelja i oponašaju ono što roditelji rade. Zato budite uzor svom djetetu i pokažite kako se nositi s emocijama. Pokažite djetetu da i vi imate različite emocije, imenujte ih i pokažite kako se ponašati kada vam se pojavi određena emocija.
Prihvaćanje emocija
Djeca koja nauče prihvaćati svoje osjećaje, iskazivati ih na zdrav način i nositi se s njima
- imat će bolje rezultate u školi
- bolje će razumjeti osjećaje drugih
- stvarat će stabilnija prijateljstva
- bit će otpornija na neugodne emocije
- pokazivat će manje problema u ponašanju i
- razvit će pozitivniju sliku o sebi.
Nama u programu Poduzetni limači važno je da se djeca osjećaju ugodno i da mogu slobodno izraziti svoje emocije. Kroz učenje poduzetnosti i poduzetništva pomažemo im da pronađu rječnik za svoje osjećaje, načine kako umanjiiti neugodne emocije i osnažujemo ih da budu sretna i uspješna djeca koja će odrasti u zadovoljne odrasle ljude.